Seçim tarihinin görüşülmesi onaylandı

Meclis Genel Kurulu’nda, hükümetin ve muhalefetin genel seçim tarihine ilişkin önerilerinin komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkereleri onaylandı.

Seçim tarihinin görüşülmesi onaylandı
22 Nisan 2021 Perşembe 16:03

banner9

Genel Kurul’da ilk olarak hükümetin seçimlerin 3 Nisan 2022’de yapılmasına ilişkin önerisinin komitede görüşülmesine ilişkin ivedilik tezkeresi ele alındı. 
ÖZYİĞİT 
Tezkereye ilişkin ilk sözü TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit aldı. Konuşmasında Anayasa Mahkemesi kararı ve bunun üzerine yapılan açıklamalara işaret eden Özyiğit, bir yandan bağımsız egemen KKTC, iki devletli çözüm denirken öte yandan  devletin en üst kurumuna saldırıda bulunulduğunu ifade etti.
“Evet burası Fransa değil ama Türkiye’de değil” diyen Özyiğit daha sonra seçim konusuna değindi. 
Başbakan Ersan Saner’in  Ekim 2021’de seçim yapılacak diyerek güvenoyu aldığını belirten Özyiğit, hükümet krizi nedeniyle daha erken bir tarihin belirlenmesinin de gündeme getirildiğini belirtti. 
“Artık bu kenar mahalle politikasından vazgeçmek gerekir, çıkın halka doğruları söyleyin” diyen Özyiğit, hükümetin görevde kalma süresini uzatmaya çalıştığını söyledi. 
Hükümetin eğer seçimin bu yıl yapılmasıyla ilgili çekinceleri varsa öncelikle muhalefetle bir uzlaşı arayışına girmesi gerektiğini dile getiren Özyiğit, ivedilik istenen önerilere oy birliğiyle onay verilebileceğini ancak komiteye gidildiğinde bir ortak çözüm arayışına gidilmesi gerektiğini kaydetti, “Parmak hesabıyla olmaz” dedi.
Özyiğit Sağlık Üst Kurulunun önereceği en erken tarihe evet demeye hazır olduklarını öte yandan muhalefet partileriyle aldıkları karara da işaret ederek komitede uzlaşı arayışına gidilmesi gerektiğini belirtti. 
BAYBARS
HP Milletvekili Ayşegül Baybars da tezkereyle ilgili söz aldı. “Bugün demokratik teamülleri yok sayan bir hükümetle karşı karşıyayız” diyen Baybars seçim tarihinin yenilenmesine dair tasarı ve muhalefetin önerisine işaret etti.
Hükümetin keyfi bir şekilde, hiçbir uzlaşıya varmaya çalışmadan hareket ettiğini söyleyen Baybars, Başbakan’ın hükümet adına ortaya çıkarak “27 kişiyiz” dediğini kaydetti, muhalefetin sesini kısmadan, demokrasiye saygı göstererek bir uzlaşı arayışına gidilmesi gerektiğini anlattı.
 Hükümetin azınlık hükümeti olarak kurulduğuna işaret eden Baybars, hükümetin aslında kendi ömrünü kurulurken Ekim 2021 olarak biçtiğini kaydetti.
Öte yandan hükümet üyelerinin kendi aralarında yaptığı kavgalar sonucu bu tarihi geriye çekmek istediğini de belirttiğini söyleyen Baybars, hükümetteki kavgaların ortadan kalkmasıyla Nisan 2022’nin seçim tarihi olarak sunulduğunu anlattı.
Bu tarihin pandemi nedeniyle sunulduğunun söylendiğini ifade eden Baybars öte yandan Turizm Bakanı’nın “açılmaya devam edeceğiz” de dediğini, hükümetin kendiyle çeliştiğini kaydetti. 
HP’nin haziran ayında tek bir koltuk için ara seçim yapılmasına karşı olduğunu belirten Baybars öte yandan daha fazla zaman kaybetmeden yıl içinde bir genel seçim yapılması taraftarı olduklarını söyledi. 
Meclis İç Tüzük kurallarına göre seçimlerin yenilenmesine ilişkin kararların Hukuk Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesine iletilmesi gerektiğine işaret eden Baybars bugüne kadar seçim tarihi için hiç ad hoc komite kurulmadığını belirtti.
Öte yandan hükümetin çoğulcu anlayıştan uzak bir şekilde “çoğunluk bendedir ben ne istersem o olur” tavrıyla hareket ettiğini anlatan Baybars, çoğunluğun azınlık üzerinde tahakküm kurduğu duruşun ülkenin siyasi kültürü ve demokrasi anlayışına aykırı olduğunu söyledi.  
Baybars iki ivedilik tasarısının da komitede görüşülmesi ve uzlaşıyla varılacak bir tarihte bu yolun yürünmesi gerektiğini belirtti.
DENKTAŞ
Daha sonra DP Milletvekili Serdar Denktaş söz aldı.
Her iki öneriye de olumlu oy vereceklerini dile getiren Denktaş ad hoc komite kurulmasına neden karşı olunduğunu anlamadığını bu komitede hem iktidar hem muhalefet vekillerinin olacağını söyledi. 
Halkın psikolojisinin zaten bozuk olduğunu anlatan Denktaş, Meclis’teki zıtlaşmaların vatandaş açısından da sıkıntılı bir durum yarattığına işaret etti. 
Baskı ve ısrarla zıtlaşarak bir karar verilmeye çalışılırsa ret oyu vereceklerini söyleyen Denktaş mutlaka uzlaşıyla bir karara varılması gerektiğini, bu şekilde halka olumlu bir mesaj verilmesi gerektiğini vurguladı. 
Denktaş seçimlerde karma oyun kullanılmasının da kaldırılması gerektiğini anlattı.
ERHÜRMAN
CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman da tezkereye ilişkin söz aldı. Ülkedeki ekonomik krize işaret eden Erhürman pandeminin başından beri bu konuya dikkat çekmeye çalıştıklarını ancak gerekli adımların atılmadığını anlattı.
Seçimi siyasi, hukuki, mali ve ekonomik açıdan ele almak istediğini belirten Erhürman, siyasi olarak, hükümet programında Ekim 2021’de seçime gidilecek denilirken, pandemi ve kurultay bilinirken, nisap sorunlarıyla hükümetin ölü doğduğu ortadayken seçime ilişkin bu önerinin büyük bir ciddiyetsizlik olduğunu anlattı.
Konuya hukuken bakılacak olursa hükümetin, bu kararın alınması gereken Hukuk Komitesinde çoğunluğu olmadığı için, “eğer benim önerdiğim tarihi kabul etmiyorsanız, bunun için yeni bir komite kuracağım ve bu komiteyi çoğunluk benim tarafımda olacak şekilde oluşturacağım, buradan benim istediğim karar çıkacak” dediğini anlatan Erhürman bunun hukuka aykırı olduğunun açık olduğunu söyledi. 
Hükümetin, Hukuk Komitesine katılarak muhalefet önerisine evet deme, daha sonra konu Meclise geldiğinde tarihi değiştirme planları kurduğunun da konuşulduğunu anlatan Erhürman “Yalanın şeffaflığı, yaşadığımız budur” dedi. 
Ekim tarihinin, yeni kurulacak hükümetin kendi bütçesini hazırlaması açısından önemli olduğunu ifade eden Erhürman, haziranda zaten yerel seçim olduğunu, nisanda genel seçim olursa ocaktan hazirana ülkede seçim yasağı olacağını kaydetti.
Eğer böyle olmasına izin verilirse 2022’de hazirana kadar bütçenin uygulanamayacağına işaret eden Erhürman, bu durumda “ülkenin anasının ağlayacağını” kaydetti, “Bu kadar mı rahatsınız? Bu kadar mı ciddiyetsizsiniz?” diye sordu. 
“Mesele uzlaşmadır” diyen Erhürman, ülkedeki ekonomik krize işaret etti.
Hükümeti akıl yoluna ve uzlaşmaya davet eden Erhürman, aksinin, hükümet önerisinin dayatma ile hayata geçirilmesinin, hangi tarihte yapılacaksa yapılsın, Meclis’in an itibariyle yasama işlevi açısından sonunun geldiği anlamına geleceğini kaydetti  
SANER
İddialara yanıt veren Başbakan Ersan Saner hükümeti kurma görevi  aldıklarında ilk ziyareti, bugünkü sıkıntıların yaşanmaması için, icraat hükümeti kurabilmek için CTP’ye  gerçekleştirdiklerini, masada bunun olamayacağının anlaşıldığını belirtti. 
Hükümeti kurma görevini iade ettiklerini ancak yine hükümet kurulamadığını söyleyen Saner, ara seçime kimsenin taraftar olmadığını dile getirdi. 
Uzlaşı arayışı çerçevesinde kendisinin tüm parti başkanlarıyla iki kere görüştüğünü ancak bir uzlaşıya varılamadığını ifade eden Saner, muhalefetin 29 Ağustos hükümetin 3 Nisan tarihini sunduğunu öte yandan ara seçim yapılmaması konusunda uzlaşı olduğunu belirtti.
Bugün uzlaşıyla bu iki önerinin komiteye gönderileceğini anlatan Saner, hem seçim tarihinin, hem de Seçim ve Halkoylaması Yasasının, tüm partilerin seçime gideceğinden yola çıkarak tüm partilerin temsil edeceği bir ad hoc komite ile ele alınmasını önerdiklerini belirtti. 
Saner burada atılacak adımda demokrasi gereği herkesin ağırlığı oranında o komitede temsil edileceğini söyledi.
Erhürman’ın  “tehditvari” konuştuğunu kaydeden Saner, böyle  bir konuşmayı doğru bulmadığını, eğer böyle olursa UBP’nin de, gerek Hukuk Komitesinde gerek İdari İşler Komitesindeki ağırlıklarını geriye almak için gerekli adımları atacaklarını kaydetti.
Başbakan Saner’in konuşmasının ardından hükümetin ivedilik tezkeresi  oya sunuldu, oy birliğiyle kabul edildi. 
Ardından CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, HP Genel Başkanı Kudret Özersay, TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit’in, birlikte sunduğu, genel seçimlerin 29 Ağustos’ta yapılmasının Hukuk Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesinde ele alınmasına ilişkin ivedilik tezkeresi oylandı ve oy çokluğuyla kabul edildi. 
Gruplar arası varılan mutabakatla bugünkü toplantı tamamlandı.
Genel Kurul sonraki birleşimini 29 Nisan Perşembe gerçekleştirecek. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.